Што значи кога гледате опосум? (7 духовни значења)

 Што значи кога гледате опосум? (7 духовни значења)

Leonard Collins

Осумите се торбари кои обично ќе ги најдете како живеат во или околу шумите поради нивната љубов кон дрвјата. Овие суштества најчесто се наоѓаат во Австралија, Нов Зеланд и Северна Америка.

Исто така види: 10 духовни значења на сонот за силување

Ако некогаш сте сретнале опосум или опосум, тогаш можеби сте ги виделе како џвакаат стаорци, глувци или други глодари. Овие животни се клучни компоненти на нивната исхрана и ги одржуваат секојдневно.

Покрај тоа што се остри предатори, опосумите се познати по тоа што се стручни планинари со нивните остри канџи кои им помагаат за оваа активност.

За време на вашата средба со опосум/опосум, можеби не сте сфатиле колку е значаен овој момент. Многу култури им придаваат огромно духовно значење на овие животни, при што некои Индијанци имаат опосум како нивно тотемско и/или духовно животно.

Имајќи го тоа на ум, треба да го земете предвид симболичното значење зад ова видување. Ако не знаете од каде да започнете, тогаш не грижете се затоа што денес ќе ги разгледаме сите можни значења зад вашата средба со опосум.

Симболичките значења зад гледањето опосум

1. Знак да бидете поснаодливи

Првото симболично значење што можете да го земете од гледањето опосум, било во реалниот живот или во вашите соништа, е дека треба да бидете поснаодливи. Посумите се едни од најснаодливите животни на планетата и ги користат нивните инстинкти за преживување за да добијатсе надвор од најтешките ситуации.

Иако не се најголемите или најжестоките животни, тие знаат кога и каде да ги изберат своите битки. Оваа снаодливост е клучна за нивниот опстанок и им овозможува да живеат до околу 8 години во просек во дивината. Многу други животни со слична големина не живеат половина од тоа во дивината.

Еден од нивните најдокументирани инстинкти за преживување е нивната способност да играат мртви кога ќе се соочат лице в лице со предатор. Бидејќи повеќето од нивните предатори сакаат само да јадат плен што го убиле, ова им дава шанса да избегаат од ситуацијата неповредени.

Поради сето ова, средбата со опосум може да биде сигнал дека и вие треба да го искористите максимумот од она што го имате. Можеби сте се разбранувале за одредени атрибути или вештини што не ги поседувате. Па, гледањето опосум треба да ве потсети наместо тоа да бидете благодарни за она што го имате и да ги искористите тие вештини максимално.

2. Вие сте преживеан

Сретнувањето со опосум исто така треба да ве потсети дека сте преживеан. Како што веќе разговаравме, овие суштества имаат феноменални вештини за преживување, а средбата со нив треба да ве потсети на она што сте го надминале за да бидете овде денес.

Можеби сте поминале низ проблематично воспитување порано во вашиот живот и никогаш не сте ценеле целосно колку добро сте успеале да го пребродите ипреживее. Или, можеби не е толку тешко како тоа и неодамна сте поминале низ тешка магија на работа каде што се сомневате во вашите способности.

Без разлика на ситуацијата, оваа средба треба да ве потсети на храброста и храброста што ја покажавте за да излезете од неа. Најдете време да го цените она што сте го постигнале и искористете го како поттик за вашата иднина.

3. Не ве залажуваат лесно

Еден од најкул атрибутите на опосумот е фактот дека тие се имуни на змиски отров. Со оглед на фактот дека отровот е главниот начин на кој змиите го убиваат својот плен, ова е фантастичен атрибут за опосумите, особено затоа што ги делат нивните природни живеалишта со змиите.

Змиите често се гледаат како симболи на итрината и измамата. Затоа, гледањето опосум може да биде симболична/духовна порака дека исто така треба да внимавате за да ги одбраните змиите во вашиот живот. Ова може да значи дека некој ваш близок се однесува несоодветно зад грб.

Исто така види: Сон за бубачки во косата (6 духовни значења)

Оваа средба со опосум е потсетник дека не ве залажуваат лесно и дека сега не е време да го промените тоа. Во наредните денови внимателно следете ги блиските и отстранете ги од вашиот живот сите што се однесуваат сомнително.

4. Нема да добивате никаков материјал

Кога се раѓаат опосуми, обично има легло од околу 15-20 џои (бебински опосуми). Секој од овие џои мораборете се како воини од првиот ден за пристап до цицките на нивната мајка. За жал, повеќе од половина од секое ѓубре завршува со умирање затоа што немаат соодветен пристап до млеко.

Затоа, гледањето опосум е потсетник дека честопати треба да се грижите за себе во животот, но во ред сте тоа. Стигнавте до тука со калемење и напорно работење за сè што имате, така што нема одеднаш да почнете да очекувате материјали.

Сепак, ова може да биде тешко да се проголта во моменти кога има луѓе во вашето Животот кои се чини дека добиваат сè што сакаат да им биде предадено во чинија. Важно е да не се огорчете поради ова и едноставно да продолжите на сопственото патување во позитивна состојба на умот.

5. Или барате утеха или треба да им пружите утеха на другите

Младите џои кои ги преживуваат раните фази од нивниот живот, тогаш речиси се залепени со своите мајки во следните неколку месеци од нивниот живот додека учат како сами да се грижат во дивината. Дури и кога овие млади опосуми ќе пораснат, тие сè уште брзо влегуваат во торбичките на нивната мајка за засолниште и удобност.

Имајќи го тоа на ум, гледањето опосум во дивината може да биде знак дека барате удобност и сигурност во вашиот живот. Можеби неодамна сте донеле храбра одлука дека почнувате да погодувате. Ова може да биде одлука за прекин на долгорочна врска или заоткажете ја работата врз основа на импулс.

Без оглед на причината зошто потребата за удобност е знак на несигурност. Отворете им се на оние блиски членови на семејството или пријателите за тоа како се чувствувате и тие ќе бидат при рака да ви ја пружат удобноста што ја посакувате.

Од друга страна, ова може да биде и знак дека треба да бидете тој што нуди поголема удобност и поддршка на вашето семејство и пријатели. Можеби неодамна сте биле прилично несовесни поради други обврски, но има луѓе во вашиот живот кои зависат од вашата поддршка и удобност. Користете го овој состанок со опосум како потсетник за да одвоите време од вашиот ден за да ги проверите оние околу вас и да ги поддржите на кој било начин.

6. Знак на плодност

Како што веќе споменавме, опосумите имаат големи легла до 20 џои. Згора на тоа, женските опосуми произведуваат до три легла во период од шест месеци на парење.

Поради ова, опосумите понекогаш се гледаат како симболи на плодноста. Ако неодамна се обидувате да зародите и се мачите, тогаш ова видување е потсетник за трпеливост. Со текот на времето, ќе го добиете бебето по кое копнеете, што значи дека ова гледање е навистина добар знак за вас и вашиот партнер.

Ако не сте се обидувале да зародите, тогаш тоа би можело да биде знак дека некој ваш близок ќе има многу наскоро. Новото бебе кое влегува во светот е секогаш радосна прилика и вие стеќе игра клучна улога во животот на овој човек.

7. Знак дека сте мета

Едно последно нешто што треба да се спомене е дека опосумите се плен за многу животни. Додека тие обично ловат глодари и мали инсекти, поголемите животни во шумата изгледаат како главен извор на храна на опосумите. Овие животни вклучуваат бобкети и којоти.

Затоа, гледањето опосум може да се земе како предупредување дека и вие сте мета на оние околу вас. Ова може да биде некој кој планира да му наштети на вашата моментална врска или некој на работа кој заговара против вас за да ве доведе во неволја.

Без разлика кој е тоа и кој одлучил дека сака да биде ваш директен противник, важно е да повторно потпрете се на вашата снаодливост и интелигенција за да ги одвратите. Последното нешто што некому му треба во нивните животи е негативна енергија, затоа брзо справувајте се со овие луѓе и продолжете го својот живот среќно без да чувствувате дека има цел на вашиот грб.

Последни зборови

Да заклучиме , опосумите се фасцинантни животни кои имаат длабоко симболично значење. Средбата со опосуми не треба да се зема здраво за готово бидејќи тоа може да биде знак за големо значење за вашиот живот понатаму.

Ако имате животно со опосум дух или животно опосум тотем, тогаш овие средби можат да бидат особено влијателни . Се надеваме дека со читање на нашите толкувања погоре, ќе добиете одредена јасност за тоа што би можела оваа средбазначи за тебе.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.