Алигатор симболика & засилувач; Духовни значења

 Алигатор симболика & засилувач; Духовни значења

Leonard Collins

Алигаторите се влекачи со потекло од Соединетите Американски Држави, Мексико и Канада. Постојат различни видови алигатори во овие земји, но генерално, сите тие се големи и моќни животни кои живеат во вода или во близина.

Алигаторите често се гледаат како страшни животни, но тие не се природно агресивни суштества. Значи, од каде оваа идеја дека тие се заканувачки ѕверови? Па, денес ќе ја разгледаме симболиката околу алигаторите, вклучително и како тие се гледани од различни култури и што би можело духовно да значи средба со некој за вас.

Карактеристики и факти на алигаторот

Пред да ја разгледаме симболиката на овие влекачи, важно е да утврдиме неколку клучни карактеристики и факти.

Еден од најфасцинантните факти за алигаторите е дека тие се антички. Алигаторите што ги гледаме денес биле пред околу 85 милиони години, заедно со другите членови на видот крокодил, како што се крокодилите и кајманите. Ова значи дека алигаторите постоеле во доцниот период на креда и како такви живееле меѓу диносаурусите.

Иако не можеме со сигурност да знаеме како изгледале и како се однесувале тогаш, можеме да го испитаме нивното однесување денес. Една од највпечатливите карактеристики на алигаторот се нивните гигантски опашки, кои ги користат за пливање и лов. Нивните опашки обично заземаат околу половина од нивното тело, штовообичаено се мери на околу 12 стапки и им овозможува да се движат низ вода со молскавична брзина.

Додека опашката им помага да ловат плен, нивниот залак е тој што го обезбедува убиството и им обезбедува оброк. Кога станува збор за убивање плен, тие гризат со 2960 килограми сила. Се подразбира дека е невозможно да се избегне или преживее залак од таква сила.

Бидејќи се полуводни животни, тие ловат во вода и на копно. Во вода, тие ловат сите видови риби, жаби и желки, додека на копно ловат мали цицачи како дабари, ракуни и мали мајмуни. Интересно, а можеби и вознемирувачко, тие исто така се познати по тоа што ги јадат своите бебиња.

Во делови на Флорида, гаторите се познати по тоа што уништуваат големи цицачи како што се пантерите. Една од нивните техники за убивање на копно е да влечат цицач во водата и да го дават пред да се гостат со нивното месо. Ако се мачат да набават соодветно месо, ќе јадат и овошје.

Едно последно нешто што треба да се спомене е дека полот на алигаторите се одредува според временските услови. Ако јајцето се развие во топли услови, од него ќе се изведе машки алигатор, додека ако се развие во ладни услови, од него ќе се изведе женка.

Исто така види: Што значи кога сонувате дека мајка ви умира (11 духовни значења)

Симболика на алигатор

Сега кога утврдивме некои важни информации и факти за алигаторите, ние сме во подобра позиција да разговараме за симболиката на овие фантастични суштества.За оние кои веруваат во духовност, овие животни се многу значајни со некои индијански племиња кои тврдат дека алигаторите се духовни животни. Ова се духовни водичи кои им помагаат да ги водат членовите на племето низ нивните животи.

Поопшто кажано, алигаторите се симболи на мудроста. Тоа е затоа што, како вид, овие влекачи шетаат по земјата милиони години. Покрај ова, алигаторите се многу лукави и паметни ловци кои можат да користат трикови за да го измамат својот плен во лажно чувство на сигурност пред да удрат. Ова вклучува ставање стапчиња на носот за птиците да слетаат и се камуфлираат во мочуриштето.

На слична нота, тие се исто така симболи на моќ и инстинкт. Ова, повторно, се должи на нивните техники на лов кои понекогаш се потпираат на брзо и одлучно напад за да го фатат својот плен пред да имаат време да размислуваат за бегство. Тие се неверојатно моќни животни, а некои алигатори тежат над 1000 фунти.

Симболиката на алигаторот во митологијата и фолклорот на Индијанците

Како што беше допрено погоре, алигаторите се важни животни за домородните Американските култури. Кај сите племиња, алигаторот е почитувано животно поради неговата моќ, но тие исто така претставуваат духовно чистење и исцелување поради фактот што живеат со свежа вода. Одредени племиња носат дури и ѓердани направени од заби од алигаторзаштита.

Домородните Американци кои живееле во Охајо околу 1200 година од нашата ера раскажуваат приказна за подводен пантер кој бил чувар на водата. Овој „подводен пантер“ ќе ја заштити водата по секоја цена и ќе го изеде секој што ќе се осмели да влезе во реката Охајо. Сега се верува дека овој пантер всушност бил алигатор.

Другите племиња, како што е народот Чокто, ги гледаат алигаторите како симболи на учење. Ова доаѓа од легендата за ловец кој се договорил со алигатор што умира. Приказната раскажува за несреќен ловец кој наишол на алигатор кој лежел покрај празен базен. На алигаторот му била потребна вода за да преживее и ветил дека ќе го научи човекот како успешно да лови ако го однесе до свежа вода.

И покрај тоа што се плашел од гаторот, ловецот го однел суштеството на ново мочуриште. Откако влегол во мочуриштето, алигаторот му дал на ловецот неколку вредни совети за лов што доведоа до успешно ловење на една стара паричка. Оваа приказна ја симболизира не само вредноста на учењето, туку и вредноста на оддалечувањето од предрасудите.

Конечно, племето Семинол има свет танц на алигатор кој ја симболизира вредноста на љубовните врски. Ова сугерира дека ова флоридско племе ги поврзува алигаторите со љубов и романса.

Симболиката на алигаторот во Кина

Настрана од Северна Америка и Мексико, Кина е единственото место во светот каде има автохтони алигатори. НаКинескиот змеј е монументално важна симболична фигура за кинескиот народ, но некои теории сугерираат дека змејот цело време бил алигатор.

Кога Марко Поло пишувал за неговите патувања во Кина во 1200-тите, тој ги опишал алигаторите како „змејови кои не летал“. Ако се вратите понатаму во кинеската митологија, ќе видите приказни за суштеството наречено Џиаолонг. Ова суштество имало форма на змеј, но случајно живеело во вода - исто како алигатори.

Што значи кога ќе се сретнете со алигатор?

Да се ​​сретнете со алигатор е разбирливо страшно перспектива, без разлика дали тоа се случува во вашиот буден живот или ако се случува во вашите соништа. Ако во сон ве нападне алигатор, тогаш најверојатно ќе се разбудите со умот исполнет со негативни емоции, додека ако забележите алигатор на пат низ мочуриште тогаш тоа може да ве возбуди.

1. Вредноста на трпението

Еден клучен симболичен поим што треба да се одземе од средбата со алигаторите е важноста на трпението. Најверојатно ќе се сретнете со алигатор во реалниот живот во слатка вода со само неговите очи кои излегуваат од површината. Алигаторите можат да останат во оваа положба со часови без да мрднат мускул, пред да почнат да дејствуваат без предупредување да го симнат пленот.

Исто така види: Што значи кога сонувате за вашето момче? (9 духовни значења)

Затоа, средбата со алигатор може да биде порака дека исто така треба да бидете трпеливи во животот наместопринудувајќи ги работите. Можеби се чувствувате како да се терате себеси да сакате некого затоа што чувствувате притисок да влезете во врска. Оваа средба со алигатор е потсетник да бидете трпеливи бидејќи вистинската личност е таму и ќе се појави во вашиот живот со текот на времето.

2. Верувајте им на вашите инстинкти

Сонот или средбата со алигатор исто така може да биде порака од вашата потсвест или универзумот дека треба да му верувате на вашиот инстинкт на стомакот. Алигаторите им веруваат на своите исконски инстинкти да фатат плен и да се заштитат себеси, а вие треба да им верувате и на вашите.

Можеби моментално сте во врска каде што почнувате да се сомневате во вистинските намери на вашиот партнер. Можеби се појавија некои црвени знамиња и почнавте да се прашувате дали ви се неверни. Ако сте ги игнорирале овие црвени знамиња затоа што се плашите да бидете во право, тогаш, за жал, треба да ја вклучите и да ја прифатите вистината. Твоите црева ви кажуваат дека нешто не е во ред со причина и треба да имате верба во овие инстинкти.

3. Потсетник дека можете да пребродите сè

Преживувањето е клучно за животот на алигаторот. Иако се жестоки предатори, тие се и плен за некои големи мачки и змии. За среќа на алигаторите, тие често можат да се борат со своите предатори и да преживеат до 50 години во дивината. Згора на тоа, тие се вид кој живее 85 милиони години!Овие момци знаат како да го издржат тестот на времето.

Затоа, средбата или сонот со алигатор може да биде порака дека и вие треба да копате и да ја пребродите тешката ситуација во животот. Понекогаш може да биде лесно да се откажете и да го прифатите поразот, но ако сакате да уживате во успехот во животот, честопати треба да се борите низ тешки магии. Можеби сте биле подготвени да го предадете вашето известување на работа, добро земете ја оваа средба со алигатори како знак за преиспитување.

Завршни зборови

Да заклучиме, алигаторите се животни кои имаат различни симболички значења . Иако тие најчесто се поврзуваат со моќ и агресија, всушност има многу повеќе за алигаторите од тоа. Наместо тоа, треба повеќе да ги поврзуваме со работи како мудрост и трпение, кои се особини што повеќе доликуваат на нивната природа.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.