Топ 10 животни што ја претставуваат љубовта

 Топ 10 животни што ја претставуваат љубовта

Leonard Collins

За оние од нас кои сме големи верници во духовноста и симболиката, гледањето на одредени животни може да ни остави чувство на одреден начин. Додека многу животни претставуваат позитивна симболика како што се просперитет, богатство и авантура, други претставуваат негативни емоции како тага, алчност и недоверба.

Денес, ќе ги разгледаме животните на нашата планета кои претставуваат љубов. Постојат различни причини зошто животните долу сите ја претставуваат љубовта, во кои навлегуваме и ние.

Животните што ја претставуваат љубовта – Топ десет

1. Делфини

Лесно е да се види зошто делфините се симболи на љубовта - тие се неверојатно елегантни и убави животни кои секогаш изгледаат како да се насмеани. Згора на тоа, тие нашироко се сметаат за едни од најинтелигентните животни на планетата, а мудроста често се гледа како многу привлечна особина за потенцијалните љубовници.

Ако погледнеме некоја подлабока симболика, тогаш нивната поврзаност со љубовта станува уште појасна. Грчката божица на љубовта, Афродита, е позната како жена на морето и често е прикажана со делфин кој плива околу нејзините глуждови. Дополнително, грчкиот збор за „утроба“ е делфи. Како резултат на тоа, делфините понекогаш се поврзуваат повеќе со мајчинска љубов, наспроти романтичната љубов.

2. Гулаби

Гулабите често се гледаат на свадби, што ја претставуваат вечната врска што штотуку ја направиле двајца луѓе.Тие се, исто така, еден од најистакнатите симболи на мирот, со тоа што двајцата се преплетуваат еден со друг доста убаво.

Една од главните причини зошто гулабите се симболи на љубовта е затоа што се парат доживотно. Ова значи дека кога гулабот ќе најде друг со кој сака да создаде потомство, ќе се држи со тој гулаб за процесот на парење до крајот на времето.

Исто како делфините, гулабите исто така најчесто се гледаат на сликите на Афродита во грчката митологија. Додека во хиндуистичката митологија, нивниот Бог на љубовта (Камадева) често се слика како јава гулаб, што сугерира дека овие птици се симболи на љубовта низ бројни култури.

3. Лебеди

Од една птица до друга сега па натаму до лебедите. Овие птици се слични на гулабите во смисла дека се парат доживотно. Да се ​​биде моногамен е она што секој планира да биде кога ќе се заљуби, но многумина ја раскинуваат оваа врска и се неверни. Лебедите се симболи на вечна љубов затоа што никогаш не ја раскинуваат оваа врска.

Исто така види: 8 ефективни начини да сонувате за она што го сакате

Друга причина зошто лебедите се поврзуваат со љубовта е тоа што кога два лебеда се усогласуваат еден со друг, нивните вратови формираат облик на љубовно срце. Иако ова може да се смета за случајност од некои луѓе, некои луѓе веруваат дека Бог ги создал на овој начин за да ги потсети луѓето на важноста на љубовта.

Исто така види: Што значи кога сонувате да избегате од пожар? (7 духовни значења)

Во однос на приказните од фолклорот и митологијата - се вели дека Зевс има се претвори во лебед во обид да ја заведе Леда. Поради ова, наСтарите Грци ги поврзувале лебедите со страста и романтиката.

4. Пингвини

Пингвините се ретки животни кога станува збор за љубовта поради фактот што покажуваат јасни знаци и на романтична љубов и на родителска љубов. Нивното однесување е донекаде поврзано со човечките суштества во оваа смисла.

Кога ќе одлучат дека сакаат да го поминат остатокот од својот живот со друг пингвин, тие им даваат камче како подарок, исто како што им даваме на нашите партнери прстен. Ова камче е сигнал дека тие сакаат да се парат доживотно и да останат верни на својата сродна душа.

Кога женски пингвин снесува јајце, тие го штитат со својот живот, а потоа кога јајцето ќе се изведе, ги штитат пилињата од тешките временски услови во кои живеат држејќи ги блиску до телото за да им обезбеди топлина. Како и многу други видови птици, пилињата ќе одат и ќе се снаоѓаат сами од многу рана возраст, но пингвините ги држат своите подолг временски период.

5. Коњи

Иако коњите почесто се гледаат како симболи на војна и моќ, тие се исто така симболи на љубов за многу луѓе и култури. Општо земено, луѓето се способни да обезбедат длабоки врски со коњите, нешто што не е можно оддалеку со изобилство на други животни.

Коњот е исто така кинески хороскопски знак. Се вели дека оние кои се родени во годината на коњот се убави, полни со енергија и со висок дух. Тоа се особиникои често се сметаат за императив кога се бара врска со љубов.

Во келтската митологија, божицата на коњот, Епона, е исто така симбол на плодноста. Ова доведе до тоа многу келти да веруваат дека средбата со коњ може да укаже дека нов член од вашето семејство е на пат.

6. Бувови

Бувовите се ноќни птици кои вообичаено се гледаат како симболи на мудрост и добра среќа. Сепак, тие се исто така поврзани со љубовта, само не на начинот на кој би очекувале.

Навидум, бувовите не се среќаваат како најљубените птици. Тие се птици грабливки, што значи дека се заинтересирани ловци и имаат толку малку време за луѓето што не се мачат да си одат од нивните живеалишта додека не стане црно.

Причината зошто ја направиле оваа листа е дека постојат безброј култури низ светот кои веруваат дека бувовите ги носат душите на починатите најблиски. Значи, иако бувовите можеби не изгледаат најљубезни суштества со голо око, тие всушност можат да дејствуваат како гласник за душите на нашите најблиски.

За оние кои веруваат во ова, тоа може да им донесе голема утеха знаејќи дека нивните починати сакани сè уште се грижат за нив од задгробниот живот.

7. Пеперутки

Иако можеби е тешко да се разбере зошто бувовите го направија овој список, се надеваме дека е малку појасно зошто пеперутките го направиле тоа. За почеток, живописните бои на одредени пеперуткиве остави со среќна и блескава сензација. Оваа сензација може да се припише на љубовта.

Кога зборуваме за сензации, сигурен сум дека сите сте слушнале за фразата „пеперутки во стомакот“. Оваа фраза се однесува на напливот на возбуда и нерви што ги добивате во стомакот кога ќе запознаете нов љубовен интерес и ќе почнете да се заљубувате. Тоа е прекрасно чувство и чувство кое е длабоко вкоренето во врската со пеперутките и нивната убавина.

Во некои древни култури, мажјаците ги потпишувале љубовните писма со слика на пеперутка. Иако ќе направите добро да најдете некој што го прави тоа во денешно време, тоа е доказ дека овие инсекти биле симболи на љубовта стотици години.

8. Beavers

Кога ќе помислите на животни кои ја претставуваат љубовта, се сомневаме дека дабарот е првото нешто што ви паднало на ум. Сепак, овие мали глодари кои вкопуваат се вљубени суштества.

Како и многу од животните за кои разговаравме денес, тие се парат доживотно и исто така репродуцираат многу потомци. Една единствена работа за дабарите е фактот што тие создаваат подземни домови за да живее нивното семејство. Ова значи дека семејствата на дабари всушност можат да останат заедно засекогаш наместо да одат по својот пат.

Кога ќе се обидеме да најдеме сакајте и израснете семејство, ова е структурата кон која се стремиме. Значи, колку и да изгледа лудо - обидете се да бидете како семејни дабари за среќни и љубезниживот.

9. Морските ѕвезди

Морските ѕвезди не се животни со кои веројатно ќе се среќаваме редовно, но тие се клучни симболи на љубовта поради неколку причини. Прво, фактот дека тие се обликувани како ѕвезди е од огромно значење. За христијаните, погледот на ѕвезда ја претставува божествената љубов што доаѓа од небото.

Додека се држи до христијанството, Дева Марија некогаш била позната како „Ѕвезда на морето“. Сега, Дева Марија го роди Исус Христос, кој според христијаните беше спасител на човештвото. Го ширеше Божјото слово и ги сакаше сите подеднакво. Значи, ако мајката на Исус била позната како ѕвезда на морето, тогаш е правилно да ги признаеме морските ѕвезди како јасни симболи на љубовта.

Латинскиот превод за „ѕвезда на морето“ е „Стела Марис, што стана популарно име за џиновски бродови. Тоа е и името на најголемата мрежа за посета на бродови во светот, каде на морнарите и рибарите им се нуди љубов, водство и поддршка.

10. Слоновите

Време е за последното и најголемо животно на списокот, слонот. Овие прекрасни суштества покажуваат љубов и сочувство на дневна основа, дури и кон суштества кои не се поврзани со нив.

Голем дел од тоа да се биде слон е разбирањето на важноста на припадноста и тимската работа. Нема често да најдете слон сам затоа што сакаат да се држат заедно во стадо.

Една од нивните најуникатни карактерни црти воврската со љубовта е фактот дека тие ги оплакуваат саканите кога ќе умрат, исто како и луѓето. не ни спомнав денес. Почесните споменувања треба да одат на гуски, којоти, елени и јастреби, но ние цврсто веруваме дека десетте што ги наведовме денес имаат најдлабока симболична и духовна врска со љубовта.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.