Што значи кога гледате врани? (9 духовни значења)

 Што значи кога гледате врани? (9 духовни значења)

Leonard Collins

Враните се една од најчестите птици ширум светот и можат да се појават во соништата исто како и во нашиот буден живот. Низ историјата, тие често биле поврзувани како измамници,

Па што точно значи врана? И што ви кажува вашата потсвест преку оваа птица? Денес ќе дознаеме.

Исто така види: Што значи кога ќе се скрши прстен од хематит? (8 духовни значења)

Оваа статија ќе ги истражи различните значења што може да ви значат врани. Исто така, внимателно ќе ја испитаме нивната врска со неколку емоции и ќе најдеме начини како да го примениме нивниот изглед во секојдневниот живот.

9 Значења на гледање врани

1. Треба да се ослободите од нешто

Птиците се природни симболи на слободата, а бидејќи враната е агилен летач, зрачи со слобода и автономија. Кога е во лет, врана може да патува на долги растојанија и не е приземјена со ништо.

Гледањето врани во лет е често показател дека и вие треба да се ослободите од нешто што ве натежнувало. Со ослободување, се отворате за нови можности и искуства.

Следете го примерот на врана и можете да полетате и да ги проширите сопствените хоризонти. Треба да заборавите на сите грижи и да фрлите претпазливост на ветрот; секогаш можете да се вратите таму каде што некогаш сте биле, но токму сега,

2. Ќе поминете низ трансформација

Луѓето можеби очекуваат една работа од вас - но вие имате многу таленти и стеспособни за многу повеќе. Појавата на врана ве повикува да бидете непредвидливи и повторно да се измислите.

Во Библијата, Ное беше испратена врана од арката да најде земја. Но, врана никогаш не се вратила, бидејќи можела да преживее ловејќи на море. На овој начин, враните отсекогаш рефлектирале разноврсност, брзо размислување и позитивна трансформација.

Можеби ова се однесува на работата, каде што сакате да преземете повеќе одговорности, но ве занемаруваат. Или можеби некој во вашиот живот ве зема здраво за готово? Време е да ги изненадите, да размислувате надвор од рамката и да бидете вашето вистинско јас.

3. Можеби ќе треба да го преиспитате вашето минато

Истражувањата докажаа дека враните се едни од најинтелигентните птици, способни за паметење, броење и самосвест. Но, врани отсекогаш уживале во овие атрибути во духовното царство. Главниот бог на нордиската митологија, Один, имал две врани; Huginn (што значи мисла) и Muninn (што значи меморија).

Ако ја гледаме врана како симбол на сеќавањата, тогаш мора внимателно да ги испитаме нејзините постапки. Ако врана лета, мора повторно да погледнете некој минат настан или емоција и да се ослободите од тоа. Како врана, продолжете со нови искуства и свежо знаење.

Но, ако врана е неподвижна и зјапа во вас, можеби треба да посветите повеќе време размислувајќи за минатото. Можеби ви треба нова перспектива на некој стар настан? Можеби е време даповторно поврзете се со оние со кои сме изгубиле контакт од детството.

4. Ќе триумфирате над значајна пречка во животот

Во многу култури, враните се гледаат како мудри гласници испратени од божествени суштества да нè водат на десната страна патека во животот. Келтската митологија е можеби најдобриот пример, каде божицата воин, Мориган (или фантомска кралица), го водела херојот Кучулаин низ многу препреки кои му се заканувале на неговиот живот. Враните беа знак на среќа што ќе ви помогне да го избегнете злото во вашиот живот.

Но, покрај избегнувањето на опасноста, враните отсекогаш биле извор на храброст и снаодливост. Во битка, Мориган ќе бега и или ќе ги инспирира своите воини до победа или ќе ги исплаши непријателите со нејзиниот звук.

На овој начин, канализирањето на врана како моќно животно може да ја разбуди вашата способност да дадете се од себе во предизвикувањето ситуации. Некогаш не мора да земете лет. Можеби е време да се држите до оружјето и да останете на вашите убедувања.

5. Треба повеќе да и верувате на вашата интуиција

Можеби појавата на врана во вашиот живот бара повеќе да им верувате на вашите цревни инстинкти и да ги примените на било кој проблеми со кои се соочувате.

Во грчката митологија, на пример, богот Аполон ја користел својата миленичка врана за да ја шпионира својата љубовница Коронис и да види дали таа е неверна. Враната му пријавила на Аполо дека има афера.

Можебиво физичкиот свет, постои голема дилема во вашиот живот во моментов што сте ја избегнувале долго време. Појавата на врана сугерира дека е време да се преземе акција. Верувајте во сопствените способности. Ќе го надминете ова.

6. Можете да претрпите загуба на сакана личност

Како што имаат мрши птици, врани и гаврани природен афинитет со смртта и мистеријата, што се рефлектира во неколку митологии и религии. Понекогаш тоа се преведува дека тие се лоши предзнаци, претскажување болка и трагедија.

И додека многу симболи на смртта се однесуваат на промени и трансформација, понекогаш тие се лош знак за вистинска загуба.

Во христијанството , една од најраните приказни вклучува врана, која му покажува на Каин како да го закопа својот мртов брат. Овде, можеме да видиме дека врана го симболизира задгробниот живот, утрото на нашите најблиски, и нека нивните души почиваат во мир.

Ако видите мртва врана во вашиот буден живот или соништа, тоа е обично повик за будење дека треба да направите промени во вашиот живот и да се ставите себеси на прво место за промена - бидејќи вашата благосостојба е во опасност.

7. Потребни ви се вашето семејство и пријатели

Вараните се неверојатно социјални птици, кои претпочитаат да живеат во заеднички живеалишта, кои опфаќаат од неколку стотици птици до неколку илјада. Како таква, врана симболизира заедница, семејство и просперитет.

Кога ќе видите јато врани во гнезда, тие се чувствуваат безбедно ибезбедно да се биде заедно. Ова е моќен знак за изобилство во вашиот живот, но не мора да значи и со богатство. Може да бидете богати во други области од вашиот живот, вклучително и добро здравје, добри изгледи за кариера, добри односи или добра среќа.

Тоа рече, ако глетката на јато врани ве вознемирува и се чувствувате осамени, ова може да значи дека треба повеќе да го проширите вашиот социјален круг. Враната ве повикува да ги најдете вашите роднини, да воспоставите нови врски и конечно да се чувствувате удобно да живеете заедно, а не разделени.

8. Можеби некој ќе ве измами

Низ историјата и фолклорот, врани често се појавуваат покрај сликите на вештерство, магија, зло и измама. Нивната црна боја и препознатливата кара често беа симбол на нешто заканувачки што се случува во областа.

Гледањето врана може да ги повтори овие древни верувања дека нешто се случува скриено во вашиот живот. Враната можеби сугерира дека некој е нечесен со вас и дека од него слушате само половина од вистината.

Враната знае што се случува, а слушањето на нејзината врана може да биде аларм за да се разбудите и внимавајте на ситуацијата. Ова не е повик да станете параноични - но треба да имате отворен ум за тоа какви се намерите на другите луѓе во моментов.

Особено во работите поврзани со работата, немојте секогаш да претпоставувате дека колегите имаат најдобар интерес во срцето. Останете сомнителни кон нивдодека враната не го остави вашето сеќавање.

9. Бидете претпазливи - некој ви зема нешто

Затоа што тие се опортунистички ловци, кои или берат остатоци од убиствата на други животни или јадат родот на фармерот , врани и гаврани заработиле мала репутација како симболи на кражба и алчност.

Исто така види: Сонуваш да левитираш? (11 духовни значења)

Во неколку индијански племиња, врана симболизира себичност, некој што ги мами другите да им обезбеди храна. Ако сакаме да го примениме ова толкување, појавата на врани во вашиот живот може да означи дека има некој во ваша близина што може да ве одземе.

Ова може да се однесува на пари, имот и имот, но може се однесуваат и на нашите емоции и време. Дали има некој во вашиот живот кој зема повеќе отколку што дава? Дали те исцедува некој? Можеби како врана, време е да ги оставите сами да се грижат за промена.

Заклучок

Враните често се погрешно разбрани. Нивното решеткање често нè нервира. Нивните црни пердуви нè тераат да претпоставиме дека се лоша среќа. Тие пристигнуваат во толку големи јата што често изгледаат како штетници за градинарите и земјоделците.

Но, ако го испитате духовното значење на врана, ќе откриете дека овие интелигентни птици често се симболи на мудрост, креативност, и триумфира над злото. Тие ви испраќаат порака и најдобро е да бидете приемчиви за неа.

И покрај тоа што се пронајдени низ целиот свет,не земајте сведоштво за оваа птица здраво за готово. Со размислување за симболиката на врана, можете да ја повикате нивната моќ и да ја канализирате во неколку области од вашиот живот.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.