Што значи кога ќе ви се скрши нараквицата? (14 духовни значења)

 Што значи кога ќе ви се скрши нараквицата? (14 духовни значења)

Leonard Collins

Содржина

Често носиме накит од сите видови за духовна заштита, енергија и среќа. А типот на накит кој најчесто се користи за тоа се несомнено нараквиците. Меѓутоа, што значи кога вашата нараквица ќе се скрши? Дали ова значи лоша среќа, дали има нешто, особено, за што треба да правите или да се грижите?

Или едноставно гледаме премногу во работите и фактот дека вашиот накит се скрши само значи дека сте го користеле премногу? Еве ги 14-те веројатни објаснувања од духовна гледна точка на кои би сакале да ви укажеме.

Што значи кога вашата нараквица се скрши?

Ако зборуваме за научните објаснувања, очигледно, причината поради која ти се скршила нараквицата е најверојатно дека си ја чукнал некаде случајно, дека е само истрошена или дека е лошо изработена. И ако знаете дека било кое од овие навистина е случај, нема многу смисла да барате духовно објаснување зад вашата скршена нараквица.

Сепак, често нашите нараквици се кршат без очигледна физичка причина - дури и кога тие се нови, дури и кога знаеме дека се доволно квалитетни, па дури и кога не сме ги чукнале никаде. Во ситуации како овие - и особено кога нараквицата требаше да има некои духовни моќи - сосема е природно да се запрашате што значи кога вашата нараквица ќе се скрши.

Значи, подолу ќе ги претставиме 14-те како објаснувања зошто вашата нараквицаскрши. Прво ќе го разгледаме случајот со скршена нараквица од злото око бидејќи тоа е најпопуларниот тип, но ќе ги разгледаме и другите типови нараквици понатаму на листата.

Причините поради кои се скршила вашата нараквица од злото око

Ќе ја започнеме нашата листа со 5 вообичаени причини зошто вашата нараквица за злото око можеби се скршила. Тие се применуваат без оглед на тоа каква нараквица имате, па дури и работат за накит, како што е ѓердан за злобно око или амајлии за зли очи.

Исто така види: 9 духовни значења на црниот лебед

Сите овие работат на сличен начин бидејќи сите се направени со посебно око - обоени мониста - обично сини или зелени - и се наменети да обезбедат духовна заштита. Нараквиците со зли очи едноставно се попопуларни од ѓердани, амајлии, обетки и други видови накит.

1. Можеби сте ја користеле прекумерно вашата нараквица

Првата и најверојатната причина зошто вашето зло око пука - настрана од физичкото абење или тропање - е тоа што таа едноставно ја заврши својата работа. На крајот на краиштата, целата идеја на нараквиците со злото око е да понудат духовна заштита со текот на времето и да ве заштитат од негативност, штета и лоша среќа.

Но, дури и најдобриот шарм не е вечен, па ако сте ја носеле вашата нараквица за злото око некое време, можеби е само време да земете нова. Ако ја носевте вашата нараквица за злото око на левата рака, тогаш таа веројатно ве заштити од многу зли духови и негативност додека не се исцрпи.И, ако ја носевте на десната рака, тогаш наместо тоа ве спречуваше да не кажете несреќа.

Во секој од тие случаи, нараквицата си ја заврши работата и треба едноставно да ја замените со нова .

2. Се соочувате со проблеми со кои вашата нараквица не може да ви помогне

Друга помалку позитивна причина за кршење би била тоа што се занимавате со премногу - или премногу интензивна - негативна енергија, а нараквицата за злото око не е. не е доволно за да ве заштити. Ова се случува кога сте биле мета на многу злобни луѓе и ви треба дополнителен слој на заштита - повеќе од обична нараквица за зли очи.

3. Неодамна имавте премногу лоша среќа

Слично на горенаведеното, ако сте доживеале преголема количина на несреќа, можеби само една нараквица од злото око не може да биде во чекор со притисок и се скрши обидувајќи се да ве заштити. Ова може да биде случај ако сте цел на силно проклетство или интензивни духовни напади од моќен извор.

4. Почнавте да ги изложувате проблемите од кои вашата нараквица требаше да ве заштити

Треба да размислите и дали вие самите можеби случајно сте ја поткопале нараквицата со негативните енергии од кои нараквицата требало да ве заштити – ова е често случај кога сме обземени со чувства како завист или љубомора.

5. Не беше направено доволно добро

На крај, но не и најмалку важно, вашето зло оконараквицата можеби била од лоша изработка. Секој шарм на злото око не само што треба да се направи добро физички туку и да има соодветна духовна нишка. Ако злото око се скрши без очигледна причина, грешката може да е во една зрна зрна око која едноставно не е наполнета соодветно и не може да се поправи.

Исто така види: 10 ефективни начини да сонувате за некого

Духовното значење на другите видови кршење накит

Колку и да се популарни нараквиците со злото око, постојат многу други видови на нараквици кои се носат поради нивните духовни својства, а повеќето од нив користат различни видови кристали и минерали. Значи, ако имате нараквица од рози кварти, кристална нараквица или кој било друг тип неочекувано се скрши, еве 9 други вообичаени објаснувања за тоа што може да значи.

6. Кршењето на нараквицата ноќе значи исцелување и завршување

Многу вообичаено искуство е да се разбудите и да ја најдете вашата нараквица скршена иако таа само седеше таму на ноќната маса. Сепак, ова е всушност добро, бидејќи скршен кристал под месечевата светлина означува завршување и крај на циклусот. Сè што е уште повеќе точно за кршењето на кристалот беше наменето за заздравување бидејќи тоа значи дека наскоро ќе станете подобро.

7. Кршењето накит наутро е лош знак за остатокот од денот

Од друга страна, скршеното парче наутро или околу пладне е многу повеќе од само непријатност – тоа значи дека вие „Влегувам во сончевата светлина на новиот ден беззаштита и веројатно ќе доживеете повеќе од доволно несреќи за да барате нова нараквица.

8. Време е да ја напуштите вашата комфорна зона и да истражите нови потфати

Ривната заштитна нараквица од секаков вид се крши, исто така, може да се види дека сте „презаштителе себеси“ од катастрофа што не доаѓа и Наместо тоа, треба да излезете од вашата комфорна зона и да и дозволите на вашата душа слободно да се стреми кон нова страст.

9. Влегувате во нов дел од вашиот живот

Слично на тоа, кршењето на духовната нараквица може да биде очигледен знак дека започнувате нов дел од вашиот живот и дека повеќе не ви е потребен вашиот стар штит на нараквицата. Наместо тоа, најдобриот избор би бил да ја барате вистинската ритуална и духовна заштита за ова ново патување на кое сте.

10. Ја намаливте вашата стража

Има многу нараквици кои нудат духовна заштита како нараквица за очи од тигар и многу други. Во повеќето случаи, кога таквата нараквица ќе се скрши, тоа може да укаже дека сте под духовни напади и сте се оставиле да бидете ранливи на малку и вашата нараквица мораше да компензира за падот на вашата стража.

11 . Вашите чакри се добро снабдени со енергија

Кришењето на нараквицата од чакра обично е добар знак бидејќи тоа значи дека нараквицата ја завршила својата работа да ги снабдува вашите чакри со енергија и сега е исцрпена. Можеби сè уште сакате да добиете нов ако не го чувствувате своеточакрите се таму каде што треба да бидат, се разбира.

12. Универзумот ви праќа порака

Пришењето на духовната нараквица исто така може едноставно да биде порака од Универзумот, иако точната содржина на наведената порака обично зависи од случај до случај. Меѓутоа, честопати доаѓа со сон, па може да биде придружена со слика на друг украс, порака за сочувство или речиси што било друго.

13. Вашиот ентузијазам за животот можеби опаѓа

Кришењето на нараквицата од карнелијански накит обично има многу специфично значење - она ​​за ранливоста на вашиот дух и слабеењето на вашиот ентузијазам за живот. Таквиот настан треба да бара драстични промени бидејќи обично значи емоционални проблеми како што е тешка депресија.

14. Ќе изгубите пријател ако ви падне нараквицата

На крајот, ако вашата нараквица се скршила случајно паѓајќи од вашиот зглоб и таа е подарок од некого, значењето овде скоро секогаш е дека сте за наскоро да имаш конфликт со таа личност ако не направиш нешто брзо. Значи, тоа е обично јасен знак дека треба да поработите на вашата врска со таа личност.

Како заклучок – што значи кога вашата нараквица се скрши?

Зло око или кристална нараквица е моќен симбол на заштита и затоа е толку вознемирувачки кога неочекувано ќе се скрши. Очигледно, најверојатното објаснување закршењето е тоа што сте го удриле некаде или едноставно сте го оставиле да се истроши. Но, има и доста интересни духовни објаснувања за оние случаи кога немало очигледна физичка причина.

И, иако изгледа вознемирувачки кога ќе се скрши духовната нараквица, интересно е колку често тоа не е лош знак за сите. Најчесто, кршењето значи дека нараквицата доста добро ја завршила својата работа и или ве заштитила од нешто големо или ве заштитувала многу долго време. Во ретките случаи кога кршењето е лош знак, сепак, мудро е да се преземе акција што е можно поскоро.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.