Што значи кога ќе се оствари твојот сон? (6 духовни значења)

 Што значи кога ќе се оствари твојот сон? (6 духовни значења)

Leonard Collins

Луѓето кои имаат соништа кои се остварени со илјадници години се во центарот на древните верувања, традиции и различниот фолклор од целиот свет. Во многу древни општества, тие добивале специфична позиција во заедницата, често како шамани или свештеници на мистичните.

Меѓутоа, во последниве години науката исто така се вмеша за дополнително да ја истражи работата. Соништата што се остваруваат се познати и како предвидливи соништа или прекогнитивни соништа.

Од двете страни на спектарот, духовноста и науката имаат свои верувања во однос на значењето на овие соништа. Собравме неколку интересни објаснувања, алтернативни верувања и некои популарни примери на предвидливи соништа кои може да ви помогнат да добиете одговор на тоа што навистина значи кога вашиот сон ќе се оствари.

Предвидливо духовно значење на соништата

Во духовната заедница, имањето предвидливи соништа се смета за силен подарок и честопати укажува на вашите психички способности. За многу векови, луѓето во древните општества добивале посебни и високи позиции во нивните заедници поради поседување такви способности.

Исто така види: Духовно животно од бизон (10 духовни значења)

Постојат три различни типа на предвидливи или прекогнитивни соништа.

1. Прекогнитивен/предвидлив сон

Пример за ова е сонувањето за некого, а потоа случајно налетување на него следниот ден. Овој сон е често во смисла на предвидување на настан што ќе се случи воблиска иднина со сонување на компоненти кои се дел од самиот настан.

2. Телепатски сон

Овој сон покажува посилна способност да комуницира со нечии чувства и моментална ситуација. Пример е сонувањето дека некој роднина е болен, а потоа дознава дека поминале некое време во болница. Или сонувате дека некој ваш пријател е тажен, а потоа дознавте дека тие штотуку поминале низ раскинување.

3. Видовити соништа

Ова е веројатно најсилната способност од сите нив кога станува збор за предвидливи соништа. Овие соништа обично се поврзани со големи настани, без разлика дали се тоа социјални или природни катастрофи. Овие соништа даваат специфични детали што е непогрешливо да се однесуваат на конкретниот инцидент што сте го сонувале, а се состојат од конкретни знаци. Пример е да се види детален сон за земјотрес, а потоа да се дознае набргу потоа додека сте спиеле дека имало силен земјотрес некаде во светот.

Колку е вообичаено да се сонува прекогнитивен сон?

Тешко е да се каже со точна бројка или статистика колку често луѓето доживуваат соништа кои на крајот се остваруваат. Некои предлози за истражување се движат од некаде помеѓу една третина до половина од населението. Ова може да изгледа како голем опсег и поради одредени специфики што научниците не можеа да кажат дали има точна бројка со сигурност.

 • резултатите од истражувањето може да бидат искривени и нејасниво зависност од нивните учесници.
 • Луѓето кои споделуваат посилно верување во психичките способности и се сметаат себеси за повеќе наклонети кон духовно верување, имаат поголема веројатност да пријават прекогнитивни или пророчки соништа.
 • Луѓето кои се повеќе скептичните за духовните мистерии на пророчките соништа се со помала веројатност да пријават дека ги имаат. некои луѓе доживуваат вакви соништа. или прекогнитивни соништа. Некои од најчестите се следниве:

  1. Направени се селективно потсетување

  студии со луѓе од кои се бара да направат врска помеѓу дневникот на соништата и светските настани. Процесот на селективно потсетување е оној кој се одвива во вашиот потсвесен ум.

  Утврдено е дека луѓето се со поголема веројатност да се присетат на одредени детали од сонот кои се во согласност со настаните од реалниот свет, па затоа можат да направат посилна поврзаност врз основа на она што тие избрале да го запаметат или она што им се истакнува откако ќе им бидат доставени сите детали за настаните од реалниот свет.

  2. Асоцијација на неповрзани настани

  Други студии покажуваат дека човечкиот ум е многу добар во спојување на емоции и одредени настани. Пример за ова е сонувањето во кое се чувствувате лути и тажни една ноќ. Неколку дена подоцна ќе доживеете сообраќајна несреќа,и истите тие емоции се воспитуваат, но овој пат во реалниот живот. Ова може да ве наведе да ја поврзете сонот до инцидентот што штотуку се случил и да дојдете до заклучок дека овој сон бил претчувство.

  3. Случајност

  Некои научници и истражувачи би рекле дека поради огромниот обем на соништа што ќе ги имате во текот на вашиот живот, може да се очекува дека некои од нив всушност ќе се совпаѓаат со реалноста на вашите околности и работи што ги доживувате во вашиот буден живот.

  Кои се некои вообичаени пророчки сценарија за соништа?

  Почесто е луѓето да сонуваат за големи настани, а некои од нив го менуваат животот за многу луѓе. Ова вклучува работи како што се катастрофи, атентати и смрт на јавни личности.

  Уривање на рудникот Аберфан

  Стотици возрасни и деца загинаа кога градот Аберфан во Јужен Велс настрада од лизгање на земјиштето предизвикано од отпадот од рудникот за јаглен кој затрупа цело училиште и работниците во рудникот.

  Многу од луѓето во градот изјавија дека имале некој вид претчувство или пророчки сон за катастрофата. Имаше дури и извештаи од многу родители на починатите деца кои потврдуваат дека некои од самите деца доживеале соништа за смртта во неделата пред да ги загубат животите во несреќата.

  Напади на 11-ти септември

  Многу извештаиизлеа од целата земја и светот на луѓе кои имале пророчки соништа за терористичкиот напад на Светскиот трговски центар во 2001 година во Њујорк. Многу од овие соништа се случиле многу порано, а многу од луѓето кои ги пријавиле рекле дека нивните соништа биле претставени на метафоричен начин, и затоа многу од нив ја направиле врската дури по вистинскиот инцидент.

  Убиството на Абрахам Линколн

  Слично како детските претчувства за Аберфан, се вели дека претседателот на Соединетите Американски Држави Абрахам Линколн има искуство на предвидувачки сон. Приказната за овој сон им била откриена на неговите најблиски пријатели и семејството само неколку недели пред неговата смрт. Линколн сонуваше да се соочи со сопственото тело, во истата просторија каде што заврши неговиот ковчег за време на погребната постапка.

  Прва светска војна

  Друг многу познат пример е она што луѓето мислат дека е предвидувањето на Првата светска војна направено од Карл Јунг, човек кој денес се смета за татко на модерната психологија. Карл Јунг тврдеше дека преку соништата бил предупреден за смртта на неговата мајка. И, исто така, објави соништа кои, за него, сугерираат „затемнување на Европа“. Години подоцна, многу луѓе го поврзаа овој прекогнитивен сон со почетокот на Првата светска војна.

  Завршни зборови

  Значи, дали се реални соништата кои предвидуваат или прекогнитивните? Вистинскиот одговор е дека не можеме да бидеме сосемасигурно.

  Иако се направени многу студии за да се истражи мистеријата што се предвидливите соништа, постои една работа за која сите можеме да се согласиме, мозокот е неизмерно комплициран и откритијата што ги правиме за нашето тело постојано се менуваат! Има работи за кои сега ги разбираме или ги разбираме, а кои би биле неискажливи пред само неколку децении.

  Во последната деценија, некои од врвните владини агенции во светот станаа целосно транспарентни за користење работи како што се медиуми, астрална проекција и видовити луѓе како помош во нивните истражувања. Значи, дали е сосема нереално да се верува дека предвидливите соништа не заземаат место во постојано растечката свест што ја имаме за човечкиот ум? Апсолутно не!

  Исто така види: Сонувате за плимниот бран? (10 духовни значења)

  Дали е нереално да ги погледнеме студиите и да препознаеме дека нашиот мозок си игра со нас, одлучува што да запомни и прави врски врз основа на дури и најмалите детали во нашите сеќавања? не!

  Човечкиот ум е неверојатен моќен, без разлика на која страна од спектарот на верување сте, тој гарантирано ќе ве шокира и ќе ве изненади со нови откритија во годините што доаѓаат!

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.