Сонувате да пиете алкохол? (11 духовни значења)

 Сонувате да пиете алкохол? (11 духовни значења)

Leonard Collins

Некои луѓе го гледаат алкохолот како нешто што го пијат за да се релаксираат или прослават, додека други го гледаат како нешто што треба да се избегнува, па дури и потенцијално зло - но едно е сигурно, а тоа е дека ако сонувате за тоа, има добри шанси да има подлабоко духовно значење.

Меѓутоа, таквите соништа не се секогаш лесно да се одберат - затоа во овој пост, разговараме за духовното значење на пиењето алкохол во сон за да ви помогнеме да разберете што сте виделе.

Сон за пиење алкохол: асоцијациите што ги имаме со алкохолот

Пред да зборуваме за тоа како да го толкуваме сонот за пиење, треба да започнеме со кажување неколку зборови за различните асоцијациите што ги имаме со алкохолот.

Ова е затоа што луѓето можат да имаат многу различни впечатоци за алкохолот во зависност од нивното потекло и нивната врска со алкохолот, а тоа може да има значаен ефект врз тоа како треба да се толкува сонот.

За некои, пиењето претставува дружење или прослави - во многу култури, алкохолот најчесто се конзумира со пријателите, а луѓето често пијат шампањ за да прослават свадби или други важни настани.

Слично на тоа, многу луѓе гледаат неколку пива или чаша вино или две како награда за завршување на тешка задача или едноставно поминување преку уште една напорна недела на работа.

Меѓутоа, за други, алкохолот е поврзан со опивање, донесување лоши одлуки и надвор од контрола.

Исто така види: Сонувате за мртви животни? (12 духовни значења)

Тоаможе да биде и метод за справување со пребродување низ тешки времиња или справување со жалење или тага, а овие конотации се многу понегативни.

Потоа има и оние кои се зависни од алкохол, па пиењето може да симболизира зависност - и за некои, алкохолот дури и претставува искушение од ѓаволот.

Конечно, во некои религии - особено исламот - алкохолот е забранет и може да претставува работи како гревот против Бог или грешноста на оние кои го пијат.

Исто така види: Сонувате за венчаница? (8 духовни значења)

Толкувања на сонот за пиење алкохол

Откако ги разгледавме различните начини на кои луѓето гледаат на алкохолот, сега ајде да продолжиме да размислуваме што значи ако сонувате да го пиете.

 1. Постигнување или прослава

Ако обично пиете алкохол за да прославите или го користите како награда за да си помогнете да се мотивирате, тогаш сон за пиење алкохол може да биде знак дека сте постигнале нешто неодамна.

Во овој случај, гледањето себеси како пиете во вашите соништа може да биде манифестација на гордоста и возбудата што ги чувствувате поради тоа што сте биле унапредени на работа, поради положување на вашиот возачки испит или поради тоа што сте биле примени на факултет, на пример.

Друго можно толкување поврзано со ова е дека успехот е на пат – и дека ако истраете уште малку, наскоро ќе уживате во чаша вашиот омилен бакшиш за време на прославата.

 1. Голема промена

Слично значењеможе да биде дека ќе претрпите значајна промена во вашиот живот, а вашиот сон го означува крајот на последната фаза од вашиот живот и почетокот на новата.

Ако ова е точното толкување, веројатно значи дека претстојната промена ја гледате како позитивна и дека сте подготвени да ја дочекате и да ги искористите новите можности што ги носи.

Меѓутоа, ако не сте свесни дека доаѓа промената, овој сон може да ви каже дека вие сте отворени за промени и дека сте подготвени да прифатите се што ќе донесе иднината со отворен ум.

 1. Сакате да се дружите

Често, луѓето го поврзуваат пиењето со поминување време со своите пријатели, па ако сонувате да пиете со други луѓе, тоа може да значи дека имате желба да поминувате повеќе време во дружење.

Размислете како се чувствувате неодамна - дали сте осамени и ви треба повеќе човечки контакт? Ако одговорот е да, можеби овој сон може да биде знак дека треба да одвоите повеќе време за вашиот социјален живот бидејќи поминувате премногу време сами.

 1. Не сте во контрола на вашиот живот

Кога многу луѓе мислат на алкохол, тие помислуваат да се опијанат.

Како што станувате се повеќе опиени преку пиење алкохол, почнувате да губите контрола, и ова може да биде метафоричното значење на вашиот сон – особено ако сте биле пијани во сонот.

Дали чувствувате дека настаните вовашиот живот излегува од контрола и дека повеќе не контролирате што ќе се случи следно? Можеби, како пијаница, чувствувате дека сè се случува околу вас, но чудно сте исклучени од сето тоа.

Кога пиеме алкохол, доаѓа момент кога можеме да одлучиме да престанеме да пиеме и да чекаме додека не почнеме да ја враќаме контролата врз нашите способности - или едноставно можеме да продолжиме да пиеме, по што веројатно ќе завршиме целосно пијани.

Како резултат на тоа, сонувањето за опивање може да ви каже дека сега е време да се превземе контролата на ситуацијата пред таа целосно да излезе од ваша контрола.

 1. Потребен ви е одмор

За многу луѓе, пиењето значи дека викендот има слетале, или тоа значи дека имаат слободно време да ја пуштат косата и да се релаксираат - така што сонот за пиење често може да значи дека треба да одвоите време за да се опуштите и да се опоравите.

Размислете како ова може да важи за вашата моментална ситуација. Дали неодамна работевте рамномерно? Дали чувствувате дека сте толку зафатени што немате време ни да размислувате, а камоли да ги правите работите во кои уживате?

Ако тоа е вистина, тоа е добар показател дека овој сон ви кажува да дозволите малку застој бидејќи во спротивно, ќе се изгорите.

 1. Под стрес сте

Многу луѓе го поврзуваат пиењето со релаксација, но за други тоа е начин да се справатсо стрес - па ако сонувате дека пиете, а моментално сте под голем стрес, поверојатното толкување е дека треба да најдете начин да го олесните товарот.

Можеби работите на важен проект на работа и има голем притисок да успеете – или можеби страдате поради сите обврски и задолженија што ги имате дома.

Ако мислите дека ова е она за што може да биде вашиот сон, треба да одвоите време да размислите и да видите од каде доаѓа стресот. Вие сте единствениот кој може да одговори на ова прашање - и вие сте единствениот кој може да реши што можете да направите за да ја подобрите ситуацијата.

 1. Искуувате тежок период во вашиот живот

Слично на пиењето за да се ослободиме од стресот, понекогаш би можеле да пиеме за да ги пребродиме тешките моменти во животот - како отпуштање од работа, раскинување со некого или дури и губење на некого ние сакаме.

Како резултат на тоа, може да сонуваме и за пиење кога се соочуваме со тежок период - и овој сон може да ни кажува дека не се справуваме со нашите емоции на здрав начин.

После овој сон, поминете време анализирајќи ги вашите емоции и видете што можеби го предизвикало, а потоа обидете се да најдете подобри начини да ги пребродите тешките времиња - како да разговарате со вашите пријатели или можеби да ги запишете вашите мисли во дневник.

 1. Не сакате да се соочувате со проблеми

Друго поврзано толкувањеможеби имате одредени предизвици во вашиот живот од кои се криете наместо да се соочувате.

Понекогаш е полесно да се удри во шишето наместо да се справи со проблемите, но проблемот со овој пристап е што не да ги отстраните тие проблеми.

Поради оваа причина, овој сон може да биде предупредување дека се криете од вашите неволји и одбивате да се соочите со нив - и дека станувањето и директното справување со нив е многу попозитивен начин да ги решите сите проблеми што ги имате, колку и да изгледа тешко.

 1. Жалење или тага поради нешто

Уште едно толкување на соништата по истата линија е дека чувствувате жалење за нешто или дека нешто се случило што ве оставило да се чувствувате тажни.

Повторно, во овој сон, пиењето алкохол го претставува вашиот обид да се скриете од вашите емоции наместо правилно да ги обработувате, но исто така ве потсетува дека треба да ги испуштите вашите чувства на здрав начин - или тие ќе продолжат да ја трујат вашата потсвест.

 1. А релапс на сон

Ако сте се откажале од пиењето или сте реформиран алкохоличар, сонувањето за пиење алкохол би можело да биде она што е познато како сон за релапс - сон во кој повторно паѓате во старите навики.

Ова е вообичаен вид на сон кој исто така се јавува кај оние кои се откажале од други зависности како што се пушењето или коцкањето.

Меѓутоа, ако го имате овој сон,тоа не мора да значи дека ќе имате релапс и всушност може да ја зајакне вашата решеност да останете трезни.

Кога ќе се разбудите од таков сон, може да се чувствувате толку олеснето што тоа беше само сон , и речиси е како да ви е дадена уште една шанса да останете трезни во реалниот живот, откако доживеавте релапс додека спиевте.

Имајте предвид и дека овој вид на сон може да биде поттикнат од стресни настани во вашиот живот, па затоа е важно да се обидете да разберете што го предизвикало за да избегнете повторно да подлегнете на потребата да пиете во реалниот живот.

 1. Искушение од ѓаволот

Конечно, некои луѓе - на пример, христијани или муслимани - може да почувствуваат дека сонот за пиење претставува искушение од ѓаволот.

Ова е толкување кое зависи од вашата вера и ако верувате во вас сте биле во искушение, може да одберете да барате сила преку молитва.

Сон за кој треба да одвоите време да го разберете

Како што видовме, постојат многу толкувања на сонот за пиење алкохол, но како и да го гледате, треба да одвоите време да го протолкувате вашиот сон.

Потоа, преку интроспекција и длабока мисла – и следејќи ја вашата интуиција – ќе бидете водени до правилното духовно значење на она што сте го виделе додека ти спиеше.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.