Сонуваш за желка? (15 духовни значења)

 Сонуваш за желка? (15 духовни значења)

Leonard Collins

Желката симболизира многу работи, речиси сите се позитивни. Тоа вклучува трпение, мудрост, долговечност, храброст и добро здравје. Меѓутоа, што значи тоа во сон?

Во оваа статија, ќе видиме какво место имаат желките во митовите ширум светот и ќе споделиме толкувања на некои од најчестите соништа за желките.

Желките во митологијата

Бидејќи желките не се вообичаени суштества, можеме да ги најдеме во многу легенди и митови ширум светот.

1. Атрибутот на Бог Енки – Античка Месопотамија

Во античка Месопотамија, желката била симбол на Енки, едно од главните божества во акадската религија. Енки бил бог на создавањето, интелигенцијата, водата, занаетите, плодноста и многу повеќе. Како резултат на тоа, желките биле почитувани и обожувани животни, дури и биле прикажани на граничните камења меѓу религиозните натписи.

2. Атрибутот на божицата Афродита – Античка Грција

Во антиката, желката била поврзана со Афродита, божицата на страста, страста и плодноста. Како резултат на тоа, желката сама по себе беше симбол на плодноста. Дополнително, грчкиот раскажувач Езоп е автор на познатата басна за трката меѓу желка и зајак, поучувајќи дека бавното и стабилно победува на трката.

3. Космичка желка или светска желка

Многу култури ширум светот, вклучувајќи ги хиндуизмот, античкиот кинески и домородните Американци, имаатлегенди за космичката желка која го поддржува светот. На пример, Хиндусите го нарекуваат Akupāra . На својот грб, тој поддржува 4 слона кои го носат нашиот свет на грб. Ги поврзува желките со мајката земја и вечноста на постоењето.

Толкување на соништата на желките според вашите постапки

Сега е време да се погледне толкувањето на соништата според тоа како се однесувавте кон желката. Имајте на ум дека не треба слепо да ги следите или верувате во следните значења. Овие толкувања треба да дејствуваат како компас што ви помага да го пронајдете вистинското значење што е единствено за вас, наместо да бидат мапа што покажува кое е точното значење.

Исто така види: Сонувате за крварење од носот? (14 духовни значења)

1. Значењето на хранењето желка

Сонот каде што храните желка го симболизира вашиот личен и духовен раст. Можеби тоа е знак на одобрување за универзумот што успеал да ги среди вашите емоции, чувства, желби и стравови.

2. Значењето на галење желка

Да сонуваш да галиш желка или да имаш желка домашно милениче е обично добар знак, симболизирајќи го твојот раст и развој како личност. Луѓето обично имаат таков сон откако ќе започнат ново хоби, ќе започнат нова врска или ќе станат поблиски со Бог.

3. Значењето на бегањето од желка

Ако сонувате како бегате од желка, тоа значи дека не се соочувате со препреки во вашиот живот и дека ви истекува времето за правење навистинската работа. Таквиот сон би можел да биде многу значајно предупредување од универзумот, затоа бидете свесни.

Толкување на соништата на желка според постапките на желка

Сега е време да се протолкуваат некои од најчестите соништа за желките според начинот на кој се однесувале:

1. Желка се крие во својата лушпа во соништата

Сонот за желка што се крие во нејзината лушпа е поврзан со чувство на несигурност. Школката е нејзината комфорна зона и нешто што ја штити желката. Значи, ако се повлече внатре, се чувствува ранливо и во опасност. Таквиот сон може да биде сигнал дека сте токму такви во вашиот буден живот.

Можеби ве мачат вашите несоодветности, несигурности и недостатоци, кои ве тераат да се повлечете од остатокот од светот . На сличен начин, некои луѓе имаат таков сон по завршувањето на долгогодишната врска, било да е тоа платонска или романтична. Губењето на блиска личност може да ве остави да се чувствувате сами, и добро, ранливи.

Сонот за желка која се крие во својата школка, исто така, може да биде сигнал одозгора дека треба да направите чекор назад од каква било ситуација Можностите се бескрајни, но на пример, може да го трошите вашето време и здравје работејќи прекувремено на некој нов проект на вашата работа или да управувате со секој мал детал од вашата свадба.

Таков сон може да биде вашата потсвест која ви кажува „Еј, се е во ред.Земете длабок здив и само за момент набљудувајте ги работите“. Овие денови е многу лесно да се изгубите во секојдневниот хаос и да заборавите да си дадете личен простор и време за подмладување на вашето тело, душа и психа. Понекогаш е во ред да се скриете во вашата школка!

2. Желката полека се движи во соништата

Иако на желката се гледа како на олицетворение на бавноста, тие всушност се прилично брзи во дивината. Значи, сонувањето за желка која се движи со бавно темпо може да биде знак дека заостанувате во животот и го одложувате вашиот личен развој.

Можеби не сте почнале да одите во теретана и покрај тоа што го имате како вашата новогодишна одлука пет пати по ред. Можеби не сте ја завршиле сликата што ја започнавте минатото лето. Или можеби сè уште немате деца по 10 години брак.

Што и да е тоа „можеби“, овој сон може да биде поттик од универзумот или вашата потсвест, дека треба да побрзате.

3. Желка брзо се движи во соништата

Ако сонувате за желка која брзо се движи, тоа може да значи дека вашиот живот е полн со вознемиреност. Може да трчате на автопилот, да брзате и да брзате каде и да одите и сè што правите.

Исто така види: Сонувате да се држите за раце? (7 духовни значења)

Сите ја знаеме таа клише сцена од филмовите каде што некој лик доцни на работа и заминува од дома со тост во устата за појадок . Ако секогаш се однесувате на таа сцена, а штотуку сте сонувале желкабрзото возење, треба да одвоите момент за саморефлексија.

Да се ​​биде внимателен е неверојатно важно за долг и среќен живот. Повеќето од нашите стресни фактори не се ни толку важни, но едноставно не одвоивме момент да размислиме за нив.

Толкување на сонот на желка според типот на желка

Постојат над 350 различни видови желки! Ако се сеќавате за каков тип на желка сте сонувале, тоа би можело да биде корисен показател кој помага да се разбере значењето на сонот:

1. Желка или зелена желка

Желките обично се прикажуваат како зелени, а оваа боја конкретно ја отелотворува основната симболика на желката - долг живот, здравје и мудрост. Ако сте сонувале зелена желка, тоа може да значи дека ја подобрувате вашата целокупна благосостојба и се грижите за вашето тело и ум.

2. Значењето на сонот на желката што шушка

Желките се месојади, што значи дека ловат други животни и го јадат нивното месо. Нивната уста е обликувана како клунови, кои заедно со моќните вилици можат да генерираат огромна сила.

Во сон, таа претставува граници, бидејќи ако ја преминете линијата на нејзината уста и се појавите во средината на нејзиното пукање, Ќе го изгубам она што ја надмина границата. Таквиот сон може да биде сигнал дека преминувате некои граници што не треба да ги преминете, особено ако на крајот те каснат.

Спротивно, може да укаже декане поставуваат граници и некои луѓе го користат тоа.

3. Значење на сонот за морска желка

Ако сонувате за морска желка или желка како плива во вода, тоа има врска со вашиот духовен свет или несвесниот дел од вашата психа. Водата, особено ако е матна вода, е крајниот симбол на непознатото, а желката ја претставува вашата внатрешна состојба на умот.

Можеби ги игнорирате вашите слабости и се лажете себеси, ја отфрлате вашата сенка, темнината страна на вашата личност. Тоа е природна работа, но неприфаќањето на дел од себе што не ви се допаѓа, му дава поголема моќ да влијае на вашиот свесен ум и однесување.

4. Значење на сонот за празна школка од желка

Да не сонуваш за желка, туку за нејзината празна лушпа може да има повеќе значења. Самата школка симболизира сила, заштита и мир. Тоа може да биде знак за предупредување дека нешто ќе се случи што ќе бара од вас да имате „школка“ или дека веќе поседувате таква школка и треба да продолжите да истраете.

5. Значењето на сонот за мртва желка

Да се ​​сонува желка која изгледа како мртва не е најпријатното искуство, но не е нужно лош знак. Тоа може да значи дека нешто во вашиот живот ќе заврши, било да е тоа вашата романтична врска или деловен потфат.

Иако завршувањето не е секогаш добар знак, сепак е знак.Поточно, тоа е знак на промена и треба да го прифатиме со раширени раце.

6. Значење на сонот за бебиња желки

Сонот за бебешки желки или јајца од желка може да симболизира духовно повторно раѓање или ново поглавје во вашиот живот. Можеби ќе ви се појават некои нови можности или дека ќе започнете нов живот. Ако веќе размислувате за радикално менување на вашиот живот, тоа е знак на охрабрување од универзумот дека треба да го направите тоа.

Бебешките желки и јајцата од желка исто така ја симболизираат плодноста, па таков сон може да биде знак од универзумот дека вашето семејство ќе стане поголемо.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.