Што значи кога ве чеша стапалото? (10 духовни значења)

 Што значи кога ве чеша стапалото? (10 духовни значења)

Leonard Collins

Барањето на симболиката на нешто едноставно како чешање на стапалото често се отфрла како обична суеверие. И, очигледно, најчесто постојат совршено валидни медицински причини зад чешањето, било да е тоа егзема, псоријаза, сува кожа, спортско стапало, алергија, инфекција или нешто друго.

Затоа, не земајте сè за што ќе зборуваме овде како изговор или одвлекување на вниманието од разговорот со вашиот лекар - тоа секогаш треба да биде вашиот прв чекор во присуство на некој вид физички симптом. Всушност, барањето второ медицинско мислење пред да се погледнат духовните објаснувања е секогаш паметен потег, дури и ако првиот медицински преглед не дал никакви упатства.

Исто така види: Топ 10 животни што ја претставуваат љубовта

Сето тоа што е кажано, понекогаш реалноста е само дека нема медицинско објаснување за физичките симптоми што ги доживуваме. Значи, во тие ситуации, што значи кога стапалото ве чеша духовно и симболично?

Што значи кога ве чеша левата нога?

Првото нешто што треба да се забележи овде би да биде дека има огромни варијации во толкувањата на чешање на стапалата во зависност од тоа која култура ја прашувате. За некои тоа е лош знак, за други - укажува на голем просперитет. Исто така, постојат разлики во зависност од полот на личноста и дали чеша десната или левата нога.

Всушност, последната точка се чини дека е главниот фактор бидејќи повеќето култури ја гледаат десната нога како среќникедниот и левиот – како несреќникот. Значи, да почнеме со значењето зад чешањето на левото стапало според повеќето култури во светот.

1. Ве обзема негативна енергија

Бидејќи левото стапало обично се гледа како „негативно“, вообичаено е да се мисли дека постојаното чешање во левата нога е показател за акумулација на негативна енергија во вашето тело. Според повеќето култури, ова би значело дека во последно време негувате премногу негативни емоции и дека лошата енергија сака да излезе.

Ако е така, најдоброто нешто што треба да направите би било да најдете начин да се исчистите од таа негативна енергија на здрав и целисходен начин, било да е тоа преку медитација и молитва или преку други средства.

2. Лоша среќа е на вас

Чешањето на левото стапало обично се гледа како лош знак, што обично укажува дека ќе има некои лоши превртувања на паричка во вашата блиска иднина. Ова не мора да укажува на тоа колку лоша ќе биде лошата среќа - може да биде нешто мало или нешто големо. Се чини дека „сериозноста“ на чешањето не е многу важна бидејќи најтешките чешања обично се предизвикани од физички проблеми.

Сепак, лошата среќа е лоша среќа и важно е да се биде свесен за тоа пред време – или да се обидеме да го промениме или да го надоместиме со други духовни средства или само да се подготвиме за него и да не бидеме отсечени.

3. Ќе имате проблематичнопатување наскоро

Да се ​​биде дел од вашата нога, чешањето на левото стапало често оди подалеку од симболизирање на лоша среќа или негативна енергија - исто така ќе симболизира лоша среќа додека сте на патување. Ова може да биде големо патување до другиот крај на Земјата, може да биде мал договор за работно патување или духовно патување - во секој случај, ако ве чеша левото стапало, големи се шансите дека ќе биде разочарување.

Што се однесува до тоа што е паметната работа да се направи тука - тоа зависи. Некои патувања не можеме да ги одложиме или промениме и само треба да се подготвиме за нерамномерното возење и можеби да се обидеме подобро да се подготвиме за контрола на штетите. Во други случаи, предупредувањето може и треба да биде доволно за да го промениме курсот на време.

Во случај на духовни патувања, на пример, вашето чешање на левата нога може да биде добар знак, суштински предупредувајќи ве дека треба да тргнете во поинаков правец од оној во кој моментално се движите.

Исто така види: Сонувате за бел автомобил? (11 духовни значења)

4. Веќе некое време сте заглавени во животот

Чешањето на левото стапало може да значи и спротивно од патувањето – дека сте заглавени на едно место во вашиот живот и треба да направите некои промени. Повторно, ова може да значи дека сте заглавени духовно или дека вашиот материјален живот (работа, семејство, пријатели, хоби, дом) не оди никаде.

Пораката овде е јасна - треба да станете и почнете да правите некои работи поинаку. Ова не мора да значи да се фрли сèвоздухот, се разбира - запомнете, чешањето на левото стапало е исто така знак за лоша среќа - но можеби е паметно да почнете да размислувате за некои промени ако вашиот живот навистина е заглавен.

5. Некои култури сметаат дека чешањето на левото стапало е среќа, но само ако сте жена

Вреди да се напомене дека постојат разлики во тоа како се перципира чешањето на стапалото кај мажите и кај жените. Додека левото стапало се смета за „негативно стапало“ за мажите и жените во повеќето култури, има некои кои сметаат дека тоа е обратно за жените - за нив, левата нога е онаа поврзана со добри предзнаци, а десната нога - со лоши. оние. Меѓутоа, таквите толкувања се релативно ретки.

Што значи кога ве чеша десното стапало?

Духовното значење зад чешањето на десното стапало може брзо да се сумира како „спротивно од она на чешање на левото стапало“ од очигледни причини. Сепак, тука и таму има некои мали разлики.

1. Имате позитивна енергија за штедење

Сосема токму спротивното од горенаведеното, чешањето на десното стапало обично значи дека имате многу позитивна енергија. Има дури и изреки кои произлегуваат од тоа, како што се „Мојата нога се чеша за да направам нешто“ и „Се чешам да одам некаде“ - ќе забележите дека во секој од тие случаи, вистинското чешање има тенденција да биде точно стапало.

Ова преголемо изобилство на позитивна енергија - иако е добро само по себе - значи дека треба даверојатно направи нешто за и со тоа. На крајот на краиштата, да се биде полн со позитивна енергија е добро, но каква корист има тоа ако не правиш ништо со неа?

2. Среќата доаѓа кај вас

Како што директно спротивно на чешањето на левото стапало значи негативни богатства, ако ве чеша десната нога, можете да очекувате добра среќа да ви дојде на патот. Не може да биде навистина јасно во која област од вашиот живот тоа ќе се случи или до кој степен освен ако немате дополнителен контекст (каде и кога се случува чешањето, на пример), но сепак тоа е добар знак.

3. Одите во авантура

Чешањето на десната нога е исто така знак дека ќе - или барем треба - наскоро да одите на убава авантура или одмор. Ова може да биде сè, од убав ден во нов парк до повеќемесечно патување - тоа зависи од вас и од околностите околу вас. Во секој случај, ако имате чешање на десното стапало, време е да изберете нова кул нова дестинација за посета или може да очекувате да дојде кај вас.

Понатаму, таквото чешање може да укаже не само пријатни патувања, но и профитабилни. Можете многу да се радувате или да планирате некои патувања поврзани со работата и да очекувате тие да бидат случајни и профитабилни.

4. Веројатно треба да се преселите

Друго толкување поврзано со патувањето што може да се види во многу култури, па дури и во Библијата, би било дека треба да размислите да се преселите вососема ново место. Ова толкување не е толку за патување или патување, туку за потребата да го искорените вашиот живот и да се преселите да живеете на друго место. Тоа може да се гледа како досадна, па дури и „негативна“ симболика бидејќи движењето често е болка со која треба да се справите.

Во исто време, сепак, ако таков знак ви доаѓа, постои причина зад тоа и да се продолжи со него е на крајот добра работа.

5. Веќе сте на пат и треба да продолжите

Во Индија и во многу други азиски земји чешањето на десните стапала е исто така знак дека веќе сте на пат, без разлика дали го сфаќате тоа или не. Ова е одличен знак за признавање и интернализирање бидејќи ви покажува дека работите што ги правите во моментов се всушност дел од вашето духовно и животно патување и вие сте на вистинскиот пат.

Како заклучок

Како што можете да видите, чешањето на стапалото може да значи многу различни работи, под услов причината за чешањето да не е медицинска. Најчесто, духовното објаснување зад чешањето на стапалото е или лошо или добра среќа, во зависност од тоа дали левата или десната нога го доживува прашањето за сензации.

Последна забелешка овде би била дека исто така е важно што е вашето доминантно стапало – за повеќето луѓе тоа е нивната десна нога, па оттука тоа е поврзано со главно позитивна симболика. Меѓутоа, ако левата нога ви е доминантна, мислењата почнуваат да се разликуваат– некои би рекле дека тогаш ова е твоето среќно стапало, додека други би инсистирале дека сепак е лошо што левата нога е доминантна и дека десната е сепак „среќната“.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.