Сон во црно-бело? (8 духовни значења)

 Сон во црно-бело? (8 духовни значења)

Leonard Collins

Сонувањето во боја е „стандардно“ за луѓето кои пораснале во ерата на телевизори во боја и многу повеќе. Нашите животи се живеат во полна боја, па би имало логика нашите соништа да имаат слична шарена палета, нели? Чудно е да се слушаат соништа во црно-бело.

Иако црно-белиот свет не е реален, гледано, сепак може да направи сонот да се чувствува супер реално. Дали неодамна сонувавте сон што изгледаше како да е од филм од 1940-тите? Дали се запрашавте кое би можело да биде значењето зад тоа? Вистинското значење може да ве изненади.

Исто така види: Соништа за членовите на семејството со кои не разговарате? (7 духовни значења)

Зошто сонувате црно-бело?

1. Може да биде поради медиумите што ги консумиравте

Ако сте љубител на винтиџ филмови, имаме неколку изненадувачки (ако не и сосема шокантни) вести за вас. Студијата откри дека луѓето на возраст над 55 години сонуваат во сиви тонови многу почесто отколку луѓето на возраст под 25 години.

Зошто?

Тоа е едноставно. Постарата група имала многу црно-бели телевизии и филмови во нивниот секојдневен живот кога биле помлади. Како резултат на тоа, тие имаат тенденција да имаат емотивна врска со глетката во сиви тонови. Тоа е дел од нивните сеќавања од деновите поминати во гледање стари филмови.

Ако уживавте во многу монохроматски медиуми, како црно-бели слики на весниците, можеби сонувавте за сиви тонови поради таа причина. Сон без бои може да му се случи на секој што е навикнат на „стариот живот“.

2. Виеможеби се чувствувате досадно или емотивно потрошени

Дали неодамна направивте многу работа поради која се чувствувате досадно како трупец? Дали сте правеле многу емоционални кревања поради кои се чувствувате исцрпени? Ако е така, тогаш сонот во црно-бело може да сугерира дека вашите емоции се чувствуваат тажни.

Можеби се чувствувате како да ви недостасува возбуда во животот или дека имате мал пристап до интересни работи што треба да ги правите. Ако се чувствувате како да правите чекори за да ги продолжите работите, можеби е време да излезете од вашата рутина.

На слична забелешка, недостатокот на емоции може да сугерира дека вашата потсвест разделени лоши спомени. Ако вашиот црно-бел сон е фокусиран на траума, ова може да биде знак за ПТСН.

Во повеќето случаи, сепак е прашање на тоа дека монотонијата е малку премногу за вашето ментално здравје. Меѓутоа, ако имате причина да верувате дека имате ПТСН, можеби е време да се справите со тоа во терапија или со лиценциран професионалец.

Најдобар начин да го направите тоа е да се стави крај на монотонијата и рамнодушноста. чувствувајте правејќи нешто надвор од вашето ниво на удобност. Одете на час по јога! Излезете на пешачење во парк во кој никогаш не сте биле! Јадете ја таа торта без срам! Уживајте во животот што го водите.

3. Се чувствувате осамено, тагувате поради загуба или едноставно се чувствувате исклучени

Црно-белите соништа имаат одредено симболично значење за повеќето луѓе кои ги имаат. Тоа себои кои често се поврзуваат со жалост, осаменост и загуба. Ако сте копнееле за дружење, можеби затоа сте го сонувале тој сон.

Ова е особено точно ако неодамна сте изгубиле некого. Црно-белиот сон може да ги одрази вашите сеќавања за починатиот, или во некои случаи, потребата за затворање што никогаш не сте ја добиле во вашиот буден живот.

Ако страдате од чувство на загуба, сега ќе биде добро време да контактирате со саканите за да разговарате. Понекогаш, самото слушање на гласот на пријателот може да биде уверување што ви треба во критичен период од вашиот живот.

На слична белешка, ова може да значи и дека се чувствувате осамено. Светот на монохроматски нијанси изгледа осамено. Ако вашата будна состојба прави да се чувствувате како да плачете од тоа колку се чувствувате сами, вашиот сон може да го одразува тоа расположение кај вас.

Можеби е време да одите во клуб или да се придружите на состанок, а?

4. Се каете за грешка од минатото што сте ја направиле

Секој има барем за една работа за која се кае во животот. Можеби сте нападнале некого поради љубомора или нечија лојалност сте ја земале здраво за готово. Ако размислувате за лошите работи што сте ги направиле, боите во вашите соништа може да бидат алузија на вашите нерешени прашања.

Сега би било добро време да се обидете да пронајдете начин да ги поправите работите. Ако веќе не сте, размислете да разговарате со терапевт за тоа што сте го направиле. Ако навистина помага, би можеле и виеИзвинете им се на оние на кои сте им згрешиле и обидете се да се поправите со нив.

5. На вашиот живот му треба малку повеќе рамнотежа

Црното и белото се контрастни бои кои често симболизираат рамнотежа. Ако имате негативни соништа кои вклучуваат многу сиви лушпи, тогаш можеби се соочувате со губење на рамнотежа. Дали вашата рамнотежа помеѓу работата и животот е исклучена? Дали давате премногу од себе?

Сега би било добро време да видите дали треба да додадете некој вид рамнотежа во некој аспект од вашиот живот. Ако ви треба повеќе јин за вашиот пословичен јанг, можеби е мудро да сфатите како да го вратите вашиот живот на здрава рамнотежа.

Ако вашиот живот едноставно се чувствува тотално лош, треба да направите чекор назад. Понекогаш, одвојувањето од ситуацијата може да ви помогне да сфатите што е навистина најдоброто нешто да направите.

6. Не се чувствувате како да го контролирате вашиот живот

Понекогаш, црно-белиот сон може да биде предупредување за тоа како се чувствувате во вашиот буден живот. Многумина од нас можат да го изгубат својот пат. Без разлика дали тоа се должи на контролната врска, на доминантниот член на семејството или на зависностите кои поминаа лошо, сите ние може да се чувствуваме како повеќе да не го живееме сопствениот живот.

Вашата состојба од соништата може да сугерира дека се чувствувате како да сте аутсајдер кој го гледа вашиот живот како поминува покрај вас. Ова е чувство кое често се случува кога луѓето завршуваат да се наведнуваат наназад за да им угодат на другите. Исто така, може да биде предизвикано од играње намаченик.

Позитивни исходи може да се случат само ако навистина се залагате за себе и се вратите на вистинскиот пат. Ова не е секогаш лесно, но вашите соништа ви даваат предупредување. Ако продолжите по овој пат, никогаш нема да бидете среќни.

Запомнете, „НЕ“ е целосна реченица. Не треба да им објаснувате на луѓето зошто сакате нешто. Границите можат да ви помогнат да ја вратите контролата врз тоа каде се движи вашиот живот.

Исто така види: Што значи кога ве бркаат во сон? (14 духовни значења)

7. Треба да имате нов почеток

Понекогаш, сонувањето во црно-бел свет може да значи и дека сте подготвени за нова фаза во животот. Излегувањето од мрзливоста на животот кој стана премногу се повторува може да биде застрашувачки, но овој сон сугерира дека сите сте подготвени за тоа.

Дали ќе завршите училиште? Можеби е време да се преселите во нов град или да започнете нова работа. Во секој случај, јасно е дека ќе видите дека вашиот животен пат се менува. Можноста ќе почне да чука, затоа проверете дали сте подготвени да одговорите на тој повик.

8. Стагнирате

Дали престанавте да гледате раст во вашиот живот? Дали сте биле залепени за старите начини на вршење на работите или сте заглавени со истите луѓе во последните 10 години? Винтиџ изгледот на сонот во монохроматски често алудира на време кое одамна поминало...и треба да остане во минатото.

Бидејќи тие имаат тенденција да алудираат на винтиџ, старовременски медиуми, црно-белите соништа може да сугерираат дека сте заглавени во минатото. Дури и ако минатотосе чувствувате убаво и носталгично, никогаш не е здраво да останете во колоната во која сте биле со години. Така го губите животот.

Ако не сте промениле многу во вашата рутина во последните неколку години, вашиот сон би можел да ве предупреди за сопствената стагнација. Ова е особено точно ако луѓето ви кажале дека сте заглавени во минатото или дека сте премногу фокусирани на она што веќе се случило.

Животот е краток и минлив. Нема смисла да продолжиме да се мачиме за она што се случи толку одамна. Можеби е време да пробате нешто ново! Дури и ако тоа е нешто едноставно како да пробате нов ресторан или да започнете споредна свирка, може да има огромно влијание врз вашиот животен пат.

Завршни зборови

Црно-белите соништа можат да бидат мистериозни , исто така. Дали сте доживеале ваков тип на сон неодамна? Дали тоа значеше нешто многу значајно во вашиот живот или претскажуваше голема промена? Ако е така, кажете ни за тоа во коментарите подолу.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.