Кога можам да јадам цврста храна по вадење заб? (Совети за после нега)

 Кога можам да јадам цврста храна по вадење заб? (Совети за после нега)

Leonard Collins

Идеално, треба да посетувате стоматолог двапати годишно за целокупното здравје на забите. Но, не секој може да си го дозволи тоа, а стоматолозите можат да бидат страшни! Така, повеќето луѓе ја избегнуваат клиниката за заби, освен ако не е итен случај - тука нема судење! Но, тоа дали значи дека завршувате таму само за вадење.

Додека се подготвувате да го извадите забот, ќе се запрашате ... кога можам да јадам цврста храна по вадење на заб? Стоматолозите препорачуваат да чекате 24 часа , па дури и тогаш ве советуваат да јадете мека храна. Ајде да ги разгледаме подлабоко вашите потреби во исхраната по вадењето заб.

Кога можам да јадам цврста храна по отстранувањето на забите на мудроста?

Прашања со апетитот

Кога одите на стоматолог, веројатно очекувате чудни мириси, запрепастувачки звуци и многу болка. Значи, веќе сте непријатни. Но, бидејќи ја читате оваа статија, почнавте психолошки да се подготвувате за лекување и тоа е најважниот чекор. Освен тоа, стоматологијата не е толку лоша како порано. Може да добиете опции за ласерска екстракција или стоматологија за спиење.

Забните ласери не се толку застрашувачки како што звучат. Тие обично заздравуваат побрзо и болат помалку од рачното екстракција. И со стоматологијата за спиење, ќе останете будни, но ќе се чувствувате смирени, поспани, а понекогаш и малку кикоти, така што го отстранува најголемиот дел од непријатноста од вашиот третман. Но, дури и со рачна работа, добар стоматолог ќе ви ја даде вистинската доза на стоматолошкианестезија.

За повеќето пациенти, проблемот доаѓа откако ќе ја напуштите клиниката. Штом лековите за отепување ќе поминат, нема да се чувствувате многу добро. Вашиот стоматолог ќе ви даде лекови против болки за да ја контролирате болката и ќе ве советува да избегнувате топла храна, кисели јадења или зачинета храна. Овие можат да предизвикаат иритација. Но, со оглед на болката и процесот на заздравување, можеби нема да бидете гладни додека вилицата не се смири.

Исто така види: Сонуваш да спасиш некого? (10 духовни значења)

Супа за вас!

Кога ќе ви се извади забот, почекајте најмалку 24 часа пред да јадете цврста храна за да се избегне загрозување на местото на екстракција. Ова не значи дека треба да гладувате. Започнете со грицки со кашеста маса, како што се сладолед, јогурт, смути, крем или хумус. Со оглед на вашите искушенија, дозволени ви се некои слатки задоволства! Но, супата може да биде корисна затоа што можете да прикриете многу хранливи материи таму.

По вадењето на забите, вашите заби и непца се доста чувствителни, така што сè што јадете или пиете треба да биде топло. Разладените грицки можат да бидат корисни затоа што ќе ги смират болните ткива и може да бидат благо вкочанети, што исто така помага при болка. Но, можеби сте чувствителни на шеќер и температура, па обидете се со мала количина за да видите дали вашите болни заби можат да се справат со тоа - мразот може да пецка!

Џвакајте полека и внимателно за да избегнете директен контакт со раната. Вашиот јазик може да ја премести храната на страните на устата кои помалку ве болат. Обидете се да исплакнете со топла солена вода за да ги олабавите сите честички од храната - исплакнете со чаша вода солажичка сол. Ова природно средство за дезинфекција го олеснува воспалението и непријатноста. Алтернативно, земете шприц за наводнување од клиниката.

Радоста на Toothy Grins

Кој од вашите заби е изваден? Ако екстракцијата е предизвикана од шуплина, можеби претходно сте имале полнење и/или корен канал. Ако забот добил дополнително оштетување по тој првичен третман, стоматологот може да препорача екстракција. Но, ако сте го чекале последниот можен момент за да отидете на клиника (како што прават повеќето пациенти), стоматологот немал време да го спаси забот.

Од друга страна, можеби сте отишле во отстранување на забите на мудроста. Оваа орална операција често вклучува дупчење во коската на вилицата. Така, дури и откако ќе се пополни раната, структурата на вашата коска сè уште може да се чувствува болна. И бидејќи овие рани се одзади, и зборувањето може да биде тешко. Но, не користете сламки, бидејќи тоа вшмукување може да направи згрутчување на штекерот да се олабави, раствори или падне!

Ако вашиот заб што недостасува е напред, можете да користите лажица со долга рачка (или стапчиња за јадење! ) за да се избегне мачење на раната. Но, ако тоа се катници, премолари или отстранување на забот на мудроста, ќе мора да бидете понежни кога јадете. Уште не паничете! Запомнете, доенчињата јадат прилично добро пред да им пораснат првите заби! Така, можете да ги џвакате вистинските видови храна ако маневрирате со непцата.

Мешана исхрана

Како што се опоравувате од екстракцијата на забите, вашиот блендер е вашиот нов најдобарпријател. Можете да готвите речиси секое јадење што го сакате, а потоа да го поминете низ процесор за храна. Одвојте време и поиграјте си со конзистентноста, оставајќи ја кашеста маса од храната да станува погуста од ден на ден додека не можете да ја јадете неблендирана. Исто така, би можеле да втриете изладени моркови или стапчиња целер на вашите непца.

Ова може да изгледа глупо, но делува кај малите деца кои никнуваат заби и е здрав начин за ладење на раните. Исто така, психолошки ќе ве подготви за цврста храна, бидејќи јазикот ќе го фати вкусот и текстурата. Само не тријте премногу силно - не сакате да ја отворите раната! Ладното желе е подеднакво корисно. Може да се обидете да го превртите во устата за да го искористите тој смирувачки ефект.

Овие решенија може да бидат корисни, но веројатно ви недостасуваат стековите и сендвичите. Можеби ќе се најдете како сонувате за хамбургери и тивко врескате. И ќе продолжите да се јавувате во клиниката или да удирате во Google за да дознаете кога можете повторно да јадете цврста храна. По екстракцијата, јадете мека, кашеста храна една недела или нешто повеќе, а потоа постепено воведувајте ја тврдата храна.

Но, во првите 24 часа, придржувајте се до густите течни јадења и складирајте меки закуски. На ден бр. 2, можете да експериментирате со рижото, леб потопено во чај или тестенини натопени во сос. Чувајте ги вкусовите благи за да избегнете шокирање на вашиот систем. Кашестите плодови како бананите, шепите, авокадото или сосот од јаболка се безбедни и можете да ги пасирате со задниот дел од вашата лажица пред секојзалак.

Исто така види: Што значи кога гледате гасеница? (12 духовни значења)

Безбедни цврсти материи по екстракција на мудрости заби

Ги преживеавте првите 24 часа и почнувате да се лути. Кои се вашите опции за цврста храна што нема да го наруши местото за вадење на забите? Еве неколку идеи што можете да ги испробате:

  • Пире од зеленчук – Овошјето и зеленчуковата каша се најпогодни за одвикнување на доенчињата и можете да ги направите мазни или буци како вас сака. Можете да купите комерцијална храна за бебиња во продавницата или да користите блендер, машина за матење или дрвена лажица за да ја подготвите храната дома.
  • Пире од компири – дебелината и конзистентноста зависат од вашиот вкус, па дотерувајте ги додека одите. Можете да ги замените компирите со тофу, карфиол, пашканат, тикви, репа, рутабага или тиква. За малку сладост и боја, пробајте убе или виолетови јамови.
  • Пудинг – Пудинг е препознатлив термин кој опфаќа многу различни десерти. Можете да го направите дома или да купите тегла во продавница. И во зависност од тоа што сакате, вашиот пудинг може да биде солен или сладок. Пробајте пудинг од ориз со млеко, но користете поголемо суво грозје.
  • Меки јајца – Можеби ќе ги претпочитате вашите јајца течни, во тој случај можете да уживате во нив веднаш по вадење на заб . Само проверете дали јајцата не се жешки. Но, дури и ако претпочитате цврсти, наместени јајца, можете да ги изматете или пржете. Меко варени јајца се исто така добри.
  • Дебели млечни производи – грчкиот јогурт е поцврст од другитевидови, па затоа е добар избор. Урда, рикота, панеер, моцарела и намази со сирење се подеднакво безбедни. Сè уште можете да јадете потврдо сирење ако го стопите преку храната, но мора да биде млако. шансите се дека знаете како да направите веганско сирење дома. Предноста овде е што можете да го направите вашето сирење меко или тврдо колку што сакате. Но, ако вашето сирење има база на орев, не заборавајте да ги испасирате парчињата.
  • Овесна каша – Повеќето култури имаат некакви кашести зрна во нивната исхрана, без разлика дали се работи за овесна каша, каша од пченка, каша од брашно или влажни пченкарни снегулки. Тие се здрав начин по вадењето на забите, а можете да јадете млака чинија веднаш по вашата процедура.
  • Риба – Можеби не јадете некое време, но кога рибата е добро направена, таа е мека и ронлива, па затоа е безбедна опција по вадење заб. Одлучете се за колачи од риба, филети или тенки парчиња за да избегнете коски и кожа. Рибните прсти нема да делуваат затоа што се печени и крцкави.
  • Мешунки – Некои луѓе ги сакаат мешунките меки и кашести, па ако ги јадете вашите на тој начин , тие се соодветна цврста храна. Опциите вклучуваат грав, грашок и леќа. Ќе треба да ги варите, динстате или пареа додека не добијат вкусна текстура. Користете благи зачини.

Брзо предупредување: првата цврста храна што може да ја предложи вашиот стоматолог – иронично –е сладолед. Тоа е веројатно единствениот пат кога медицинските експерти го препорачуваат тоа, и од практични и од психолошки причини. И да, и фрјо се брои. Но, немојте да се налутите со додатоците. Сето тоа овошје и убавите прскања лесно може да се заглават во вашата рана, а потоа ќе се вратите на столот за стоматолог!

Одржете ги вашите течности

Исто така, иако цврстата храна е важна, течностите се важни уште повеќе. Ако не внесувате доволно, може да развиете сува шуплина, состојба кога раната не зараснува правилно. Запомнете, екстракцијата на забите остава дупка во вашите непца. Потребно ви е згрутчување на крвта за да ја покриете отворената рана. Ова им овозможува на коските и меките ткива повторно да растат. Во спротивно, може да добиете инфекција.

За да го подобрите заздравувањето, држете се настрана од се што може да влијае на тој згрутчување. Ако сте алкохоличар или пушач, направете пауза од 48 часа до една недела. Сламките и вапсите можат да го размрдаат и згрутчувањето. Тие можат да предизвикаат сува штекер и други компликации, па наместо тоа користете долга лажица, вилушка или стапчиња за јадење. Јадете во помали залаци за да избегнете стрес на вилицата - таа не може да се отвори толку широко!

Еве еден фактор што можеби не сте го земале во предвид - менструацијата е важна. Времето на вадење на забите може да влијае на нивото на болка и времетраењето на заздравувањето. Направете ја процедурата што е можно поскоро по менструацијата - тогаш хормоните ви се најниски. И ако земате апчиња, разговарајте и со вашиот Обгин, бидејќи хормонитеможе да го забави вашето заздравување и да предизвика суво штекер.

Да се ​​гуми со него!

Кога можам да јадам цврста храна по вадење заб? Можете безбедно да јадете цврста храна следниот ден по вадењето на забот. Започнете со мека храна како пире од компири или парен зеленчук. И запомнете, никотинот, алкохолот и газираните пијалоци влијаат на вашата рана. Отпушти неколку дена.

Leonard Collins

Кели Робинсон е искусна писателка на храна и пијалоци со страст да го истражува светот на гастрономијата. По завршувањето на својата кулинарска диплома, таа работеше во некои од врвните ресторани во земјата, усовршувајќи ги своите вештини и развивајќи длабоко ценење за уметноста на фината кујна. Денес, таа ја споделува својата љубов кон храната и пијалоците со своите читатели преку нејзиниот блог, ТЕЧНОСТИ И ЦРВИ. Кога не пишува за најновите кулинарски трендови, може да се најде како подготвува нови рецепти во својата кујна или истражува нови ресторани и барови во нејзиниот роден град Њујорк. Со проникливо непце и око за детали, Кели носи свежа перспектива во светот на храната и пијалоците, инспирирајќи ги нејзините читатели да експериментираат со нови вкусови и да уживаат во задоволствата на трпезата.